Włóczka czy wełna – z czego dziergamy?

Rodzaje włóczek

Zaczynając naszą przygodę z drutami ważna jest chociaż w minimalnym stopniu znajomość surowca, czyli to z czego dziergamy. Odpowiedź na to pytanie jest prosta- z wszystkiego. Dziergać możemy ze sznurka, pociętych plastikowych worków, z rajstop, no i oczywiście włóczki. Wszystko zależy od tego co chcemy stworzyć.

Włóczkę dzielimy na naturalną, syntetyczną i mieszaną. W zależności z jakiego surowca zostały wykonane, różni je struktura, elastyczność i ścisłości dzianiny oraz wygląd splotu i faktura.

Do surowców naturalnych zaliczamy:

  • wełnę (owczą: gęstą i mocną typu szetland; merynosów: cienką i delikatną; typu kaszmir z owiec himalajskich: miękką i delikatna, a także kozia: moher z kóz angorskich, króliczą angorę; cienka i delikatna.) Włóczka z wełny jest idealna na ciepłe, grube zimowe swetry i czapki. Nie spocimy się w niej, ale może nas „gryść”. Wadą jest, że wełna może się łatwo sfilcować.
  • bawełnę – która jest miękka i przyjemna w dotyku. Włóczkę z bawełny wykorzystać można do dziergania wyrobów dla dzieci. Nie uczula więc można ja polecić dla alergików.
  • jedwab –  niezwykle cienki, elastyczny i błyszczący.
  • len – błyszczący, elastyczny i szorstki w dotyku.

Włóczki syntetyczne w porównaniu z włóczkami naturalnymi są zdecydowanie trwalsze i tańsze. Powstają w wyniku procesów chemicznych z poliestru, polipropylenu lub najpopularniejszego akrylu. Wydziergane z nich wyroby nadają się do prania w pralce.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.