Wzory na druty – o czytaniu słów kilka

Czytanie wzorów na druty początkującej dziergarce może sprawić trochę kłopotu. Mam nadzieję, że ten wpis ułatwi rozszyfrowanie tych wszystkich znaczków, kropek i cyferek. 

Na początek jedna podstawowa zasada: Każde oczko tak naprawdę jest jednocześnie prawe i lewe. Zależy na którą stronę robótki patrzymy.

Wyobraźmy sobie (albo weźmy druty i przeróbmy oczka tak jak podaje rysunek – czyli oczko prawe i lewe), że dwie kratki są to dwa przerobione na drucie oczka. Strona prawa na dole oznaczona jest jako 1, a lewa na górze oznaczona jako 2. Pierwsze oczko na stronie prawej (1) jest przerobione na prawo, ale gdy popatrzymy na stronę lewą (2) staje się ono lewe. I odwrotnie drugie oczko na prawej stronie (1), przerobione  na lewo, na stronie lewej (2) staje się oczkiem prawym.
Dlatego czytając schematy musimy mieć na uwadze, że   oznacza przerób oczko prawe na stronie prawej, a lewe na stronie lewej.
Natomiast    oznacza przerób oczko lewe na stronie prawej, a prawe na stronie lewej.

Ważne jest również zrozumienie kolejności rzędów w naszej robótce.

Każda robótka składa się z rzędów. Pierwszy rysunek pokazuje rzędy strony prawej (zawsze nieparzyste), drugi rysunek strony lewej (zawsze parzyste). Trzeci natomiast wszystkie rzędy, tak ja zazwyczaj przedstawione są one w schematach.

Schematy czytamy więc zawsze od prawej do lewej na prawej stronie (rzędy 1, 3, 5, itd.), a na lewej stronie (rzędy 2, 4, 6 itd.) zawsze od lewej do prawej.
Po raz kolejny odwołam się tu do wyobraźni (albo małej próbki dziergarskiej). Zacznijmy dziergać pierwszy rząd na prawej stronie (nr 1). Gdy odwrócimy robótkę, zaczniemy dziergać rząd drugi na lewej stronie (nr 2). Po raz kolejny odwracamy robótkę na prawą stronę i zaczniemy przerabiać kolejny rząd już 3 (nr 3) i ostatni raz dziergamy już rząd 4 na lewej stronie (nr 4).

Na początku wydaje się to bardzo skomplikowane, ale po kilku próbach wszystko nabierze sensu.  

 

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.